Logo

Vy a Vaše zdravieSme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

O nemocnici

Bábätká v Šaci dostali nové monitory dychu

23.10.2017

Novorodenecké oddelenie Nemocnice Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, dostalo do daru 5 monitorov dychu pre novonarodené bábätká od Nadácie Križovatka. Monitory dychu BabySense sú jediným výrobkom na svete registrovaným ako zdravotnícka pomôcka a spĺňajú najnáročnejšie klinické skúšky zdravotníckych výrobkov.

Novorodenecké oddelenie Nemocnice Košice-Šaca spolupracuje s Nadáciou Križovatka od roku 2008. „Monitor dychu dáva mamičke pocit bezpečia. Ak sa bábätku pozastaví dych, po 20 sekundách sa spustí alarm. Či už mamička alebo personál v nemocnici môže okamžite konať,“ hovorí primárka oddelenia MUDr. Slávka Virágová, PhD. Počas prvého roku života môže u dieťaťa nastať nepravidelné dýchanie alebo dokonca zástava dychu. V niektorých prípadoch zlyhanie dychu súvisí so „Syndrómom náhleho úmrtia dojčiat“ – SIDS. Spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku (tzv. smrť v kolíske) – a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov.

Nadácia Križovatka je mimovládna nezisková organizácia, ktorá vznikla v roku 2008 s cieľom pomáhať deťom ohrozeným „Syndrómom náhleho úmrtia dojčiat SIDS“. Nadácia sa snaží vybaviť monitormi BabySense všetky pôrodnícke oddelenia v nemocniciach a jednotky intenzívnej starostlivosti na celom území Slovenskej republiky,“ uviedla riaditeľka Nadácie Križovatka Táňa Tomasch a dodáva, že „prístroj BabySense nemôže predísť nepravidelnému dychu či zástave, ale účinne a spoľahlivo kontroluje dýchanie dieťaťa a varuje rodiča v prípade jeho ohrozenia.

Spoluprácu s Nadáciou Križovatka si pochvaľuje vedúca sestra novorodeneckého oddelenia Mgr. Ľubomíra Karoľová: „Naša vzájomná spolupráca je na veľmi dobrej úrovni od začiatku. Ceníme si snahu Nadácie Križovatka vybaviť nemocnice monitormi dychu. Do dnešného dňa sme dostali do daru celkovo 38 monitorov v projekte „Mamička ja dýcham.“

Neonatologické oddelenie a jeho kolektív je nezištne nápomocný pri realizovaní projektu zapožičania monitorov dychu aj na domáce použitie. Tento projekt nemocnica podporuje úspešne už niekoľko rokov. Do dnešného dňa sme zapožičali rodičom a ich bábätkám 421 monitorov dychu. Novorodenecké oddelenie Nemocnice Košice-Šaca poskytuje komplexnú starostlivosť o novorodencov podľa princípov Baby Friendly Hospital. Ročne sa tím špičkových lekárov a sestier postará o takmer 2000 novorodeniatok.